تبلیغات
انگاره - «كرم گوش» یا «earworms»
انگاره
روانسنجی- آمار و روش تحقیق و مسائل مربوط به حوزه علوم رفتاری
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
چرا گاهی اوقات بعضی ترانه ها مدام در ذهن ما پخش می شوند؟ حتماً برای شما هم اتفاق افتاده است که پس از بیدار شدن از خواب از همان ابتدای صبح تا انتهای شب یک ترانه خاص را در ذهن خود می شنوید و یا مدام بدون آن که بخواهید این ترانه در مغز و فکر شما خطور می کند. این پدیده به Earworm (کرم گوش) مشهور است.
مغز ما دستگاه گرامافون ویژه خودش را دارد، همراه با صفحه‌های خاصش. همه ما یك سیستم شخصی پخش موسیقی داریم كه در خلوت به آن گوش می‌كنیم و مایه سرخوشی ما می‌شود، اما جنبه منفی این گرامافون درونی این است كه خودآگاه ما كنترلی بر انتخاب موسیقی‌ها ندارد، بلكه ذهن ناخودآگاه ما، خودش تصمیم می‌گیرد كه یك ترانه را برگزیند و هرچقدر دلش خواست پخش كند تا اینكه شما را به‌كلی خسته كند!

روان‌شناسان نام «كرم گوش» یا «earworms» را برای این موسیقی‌ها انتخاب كرده‏اند
سلامت نیوز: كرم گوش چیست؟

مغز ما دستگاه گرامافون خودش را با صفحه‌های خاص خودش دارد. همه ما یک سیستم شخصی پخش موسیقی داریم که در خلوت به آن گوش می‌کنیم و مایه سرخوشی ما می‌شود. اما جنبه منفی این گرامافون درونی این است که خودآگاه ما کنترلی بر انتخاب موسیقی‌ها ندارد، ذهن ناخودآگاه ما خودش تصمیم می‌گیرد که یک ترانه را برگزیند و هر چقدر دلش خواست پخش کند تا اینکه شما را به کلی خسته کند!

روانشناسان نام کرم گوش یا earworms را بر این موسیقی‌ها نهاده‌اند. بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، مشخص شد که این کرم گوش‌ها می‌توانند چند دقیقه تا چند ساعت دوام داشته باشند و در موارد اندکی هم آزارنده باشند.

اما به تازگی پژوهشگری به نام ویکتوریا ویلیامسون با همکاری چند ایستگاه رادیویی بین‌المللی یک تحقیق آنلاین در این زمینه راه انداخته است. در این تحقیق از بازدیدکنندگان این سایت‌ها خواسته شد که یک پرسشنامه آنلاین را پر کنند. هدف این بود که مشخص شود که چه چیزهایی محرک کرم مغز شدن یک ترانه یا تکه موسیقی می‌شود.

  حدود ششصد نفر پرسشنامه مربوطه را پر کردند تا تحقیق را ممکن کنند. در بیشتر موارد چیزی که یک موسیقی را کرم گوش می‌کند، پخش شدن و شنیدن آن موسیقی است. البته همیشه لازم نیست که شخصی یک ترانه را برای کرم گوش شدن، بشنود، در مواردی هم ما وقتی در شرایط خاصی قرار می‌گیریم ترانه‌ای در ذهنمان تداعی می‌شود و کرم گوش می‌شود. مثلاً ما وقتی با شخص خاصی ملاقات می‌کنیم، منظره‌ای را می‌بینیم، شرایط روحی خاصی داریم یا کلماتی را می‌خوانیم، ناگهان ترانه‌های به ذهنمان متبادر می‌شود و همین ترانه‌ها ممکن است به ذهنمان بچسبند. حتی وقتی در جاده‌ای در حال رانندگی هستیم که پیش از آن در آن رانده بودیم و به ترانه خاصی گوشی کرده بودیم، باز هم ممکن است یک ترانه در ذهنمان احضار شود و به آن بچسبد. شرایط روحی و استرس هم می‌توانند برانگیزاننده و چسباننده موسیقی شوند.

در قرن نوزدهم میلادی روانشناس آلمانی به نام هرمان ابینگهاوس که به خاطر تحقیقاتش روی حافظه مشهور است، مفهومی را به نام بازیابی غیرارادی حافظه معرفی کرد. کرم گوش‌ها می‌توانند تظاهری از همین پدیده محسوب شوند.

اما خود ترانه هم باید خصوصیات خاصی داشته باشد تا بتواند به مغز بچسبد، با استفاده از اطلاعات به دست آمده از پرسشنامه محققان موفق شده‌اند که یک مدل کامپیوتری تهیه کنند که با دقت هشتاد درصد می‌تواند پیشبینی کند که یک ترانه توانایی کرم گوش شدن را دارد یا نه!

مشخص شده که افرادی که مبتلا به اختلال وسواسی-جبری هستند، بیشتر احتمال دارد که به خاطر کرم گوش‌ها دچار عذاب و مشکل شوند و درمان اختلال روانی آنها، شدن این مشکل را در آنها کاهش می‌دهد.

جالب است بدانید که مارک تواین و آرتور سی کلارک داستان‌های کوتاهی نوشته‌اند که موضوع آنها کرم گوش است. مارک تواین در سال ۱۸۷۶ داستانی به نام «کابوس ادبی» نوشت که در آن در مورد نویسنده‌ای نوشته است که روزی مبتلا به کرم گوش می‌شود، طوری که از کارش هم بازمی‌ماند تا اینکه به مانند یک بیماری، این مشکل را به دوستش سرایت می‌دهد. آرتور سی کلارک هم در سال ۱۹۵۶، یک داستان علمی- تخیلی کوتاه نوشت که در آن دانشمندی تلاش می‌کند ملودی کاملی تصنیف ‌کند که به خاطر جور بودن با ریتم جریان الکتریکی مغز، تا ابد در ذهن شنوندگان تکرار می‌شود. این دانشنمند موفق می‌شود، اما با تمام شدن کارش، او دچار کاتاتونی می‌شود، یعنی دچار بهت کامل می‌شود و دیگر هیچ حرکت خارجی نمی‌تواند بکند.

کرم گوش اصلاحی غریب نیست، کافی است در توییتر جستجو کنید تا ببینید کاربران زیادی به صورت روتین از این واژه استفاده می‌کنند و کرم‌گوش‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند.

کرم گوش این روزهای شما چیست و شما چه تجربه‌ یا خاطره جالبی از کرم گوش دارید؟

مغز ما دستگاه گرامافون ویژه خودش را دارد، همراه با صفحه‌های خاصش. همه ما یك سیستم شخصی پخش موسیقی داریم كه در خلوت به آن گوش می‌كنیم و مایه سرخوشی ما می‌شود، اما جنبه منفی این گرامافون درونی این است كه خودآگاه ما كنترلی بر انتخاب موسیقی‌ها ندارد، بلكه ذهن ناخودآگاه ما، خودش تصمیم می‌گیرد كه یك ترانه را برگزیند و هرچقدر دلش خواست پخش كند تا اینكه شما را به‌كلی خسته كند!

روان‌شناسان نام «كرم گوش» یا «earworms» را برای این موسیقی‌ها انتخاب كرده‏اند. براساس تحقیقی كه در سال ۲۰۰۹ انجام شد، مشخص شد كه این كرم‌های گوش‌ می‌توانند چنددقیقه تا چندساعت دوام داشته باشند و در موارد اندكی هم آزارنده باشند. اما به‌تازگی پژوهشگری به نام «ویكتوریا ویلیامسون» با همكاری بی.بی.سی و چند ایستگاه رادیویی بین‌المللی دیگر، یك تحقیق آنلاین در این زمینه انجام داد. در این تحقیق از بازدیدكنندگان این سایت‌ها خواسته شد كه یك پرسشنامه آنلاین را پركنند. هدف این بود كه مشخص شود كه چه چیزهایی باعث می‌شود یك ترانه یا قطعه موسیقی كرم گوش ‌شود.

 600نفر پرسشنامه مربوطه را پر كردند و در این تحقیق را مشاركت داشتند. در بیشتر موارد چیزی كه یك موسیقی را كرم گوش می‌كند، پخش‌شدن و شنیدن آن موسیقی است. البته همیشه لازم نیست كه شخصی یك ترانه را برای كرم گوش شدن، بشنود، در مواردی هم ما وقتی در شرایط خاصی قرار می‌گیریم، ترانه‌ای در ذهن‌مان تداعی می‌شود و كرم گوش می‌شود. مثلا ما وقتی با شخص خاصی ملاقات می‌كنیم، منظره‌ای را می‌بینیم، شرایط روحی خاصی داریم یا كلماتی را می‌خوانیم، ناگهان ترانه‌هایی به ذهن‌مان متبادر می‌شود و همین ترانه‌ها ممكن است به ذهن‌مان بچسبند. حتی وقتی در جاده‌ای رانندگی می‌كنیم كه پیش از آن در آن رانندگی كردیم و به ترانه خاصی گوشی كرده بودیم، باز هم ممكن است همان ترانه در ذهن‌مان احضار شود و به آن بچسبد. شرایط روحی و استرس هم می‌توانند ‌برانگیزاننده و چسباننده موسیقی شوند.


در قرن نوزدهم میلادی یك روان‌شناس آلمانی به نام «هرمان ابینگهاوس» كه به خاطر تحقیقاتش روی حافظه مشهور است، مفهومی را به نام «بازیابی غیرارادی حافظه» ارایه كرد. كرم گوش‌ها را می‌توان تظاهری از همین پدیده محسوب كرد. اما خود ترانه هم باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا بتواند به مغز بچسبد. محققان موفق شدند با استفاده از اطلاعات به دست آمده از پرسشنامه، یك مدل كامپیوتری تهیه كنند كه با دقت 80درصد می‌تواند این مساله را پیش‏بینی كند كه یك ترانه، توانایی كرم گوش شدن را دارد یا نه!
بر اساس بررسی‌های انجام‏شده، مشخص شد افرادی كه به اختلال وسواسی- جبری مبتلا هستند، بیشتر احتمال دارد كه به كرم گوش مبتلا و دچار عذاب و مشكل شوند و احتمال درمان اختلال روانی آنها، نیز در این افراد كاهش می‌یابد. جالب است بدانید كه «مارك تواین» و «آرتور سی.كلارك» داستان‌های كوتاهی نوشته‌اند كه موضوع آنها كرم گوش است. «مارك تواین» در سال ۱۸۷۶ داستانی به نام «كابوس ادبی» نوشت كه در مورد نویسنده‌ای است كه روزی به كرم گوش مبتلا می‌شود، طوری كه از كارش هم باز‌می‌ماند تا اینكه این مشكل را مانند یك بیماری، به دوستش سرایت می‌دهد. «آرتور سی.كلارك» هم در سال ۱۹۵۶، یك داستان علمی-تخیلی كوتاه نوشت كه در آن دانشمندی تلاش می‌كند ملودی كاملی تصنیف ‌كند كه به خاطر جور بودن با ریتم جریان الكتریكی مغز، تا ابد در ذهن شنوندگان تكرار می‌شود. این دانشمند موفق می‌شود، اما او با تمام شدن كارش، دچار كاتاتونی یعنی دچار بهت كامل می‌شود و دیگر نمی‌تواند هیچ حركتی انجام دهد. كرم گوش اصطلاح غریبی نیست، كافی است در توییتر جست‏وجو كنید تا ببینید كاربران زیادی به صورت روتین از این واژه استفاده می‌كنند و كرم‌ گوش‌هایشان را به اشتراك می‌گذارند. كرم گوش این روزهای شما چیست و شما چه تجربه‌ یا خاطره جالبی از كرم گوش دارید؟
سلامت نیوز: كرم گوش چیست؟
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 8 خرداد 1395
سه شنبه 17 مرداد 1396 12:43 ق.ظ
Hi it's me, I am also visiting this site regularly, this site is actually fastidious and the visitors are actually
sharing nice thoughts.
شنبه 14 مرداد 1396 11:25 ب.ظ
My family all the time say that I am killing my time here at net, however I know I am getting knowledge daily
by reading such pleasant posts.
جمعه 13 مرداد 1396 12:32 ب.ظ
I blog often and I genuinely thank you for your content.
This article has truly peaked my interest. I am going to
bookmark your website and keep checking for new information about once per week.
I opted in for your RSS feed as well.
شنبه 7 مرداد 1396 12:29 ق.ظ
Hmm it seems like your website ate my first comment
(it was extremely long) so I guess I'll just
sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
I too am an aspiring blog writer but I'm still new
to the whole thing. Do you have any suggestions for beginner blog writers?
I'd definitely appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی