تبلیغات
انگاره - آیا در خصوص خارش مغزی چیزی شنیده اید؟
انگاره
روانسنجی- آمار و روش تحقیق و مسائل مربوط به حوزه علوم رفتاری
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
Brain Itch



خاریدن کلمه ی بامزه ای هست.مثل قلقلک می مونه.خاریدن سرآغاز هر لولیدن است و از بین برنده ی هر آسایش و آرامشی.مثلا وقتی می گن طرف تنش می خاره یعنی آرامش نداره می خواد یه اذیتی بکنه.مثلا سر کلاس پرتقال پرتاب کنه یا مثلا کاغذ گلوله کنه به صورت نارنجک پرتاب کنه رو سر دختر های جلویی یا مثلا محموله ی آب بیاره سر کلاس بکنه تو سرنگ تزریق کنه به هوا تا بریزه رو کله ی پسر های جلویی یا نوع شدیدترش مثلا دوغ بریزه رو طرف یا مثلا آدامس بکنه تو لوله خودکار شلیک کنه به طرف افراد جلویی و دقت کنید که همه ی اینا مثلا نه واقعا.

اما اینکه کجای آدم بخاره مهمه.بدترین جا کف پا هست.فرض کنید سر کلاس یا تو یه عروسی یا یه جای رسمی کف پاتون بخاره.می خوای کفشتو در بیاری بخارونیش نمیشه و تازه اگه کفشتم در بیاری و بخوای بخارونیش قلقلکت می گیره دیگه نمیدونی بخندی یا گریه کنی.یا اینکه پشتت بخاره و دستت هم بهش نرسه دیگه هیچی یه گره کوری می خوری یهو می بینی شست پات تو چشته ولی هنوز دستت به پشتت نرسیده.اما تا حالا شده مغزتون بخاره؟آهاااا اینجاست که دیگه قدر خاریدن کف پاتونو می دونین.بله 99% شده.لابد الان تو این فکرین که اگه شده چه جوری خاروندینش.تا حالا شده که به یه آهنگ گوش بدین و بعدش که تموم شد هی تکرارش کنین؟به این فرایند می گن خارش مغز یا Brain Itch و شما در واقع با تکرار کردن آهنگ دارید مغزتونو می خارونید.

پژوهشگران بافتهای مغز 20 جسد را تجزیه کردند و دریافتند در مغز افرادی که خودکشی کرده بودند، درصد بالاتری از یک فرایند شیمیایی که باعث تغییر رفتار می شود، وجود دارد.

این پژوهشگران عنوانم نموده اند که اتفاقاً عوامل محیطی در این تغییرات نقش دارند. این پژوهشگران که از دانشگاه های وسترن اونتاریو و اوتاوا مشغول تحقیق دراین باره بودند، بافت های مغز 10 نفر را که خود کشی کرده بودند و 10 نفر دیگر را که به طور ناگهانی به دلایل دیگر مرده بودند، تجزیه کردند.

آنها دریافتند که DNA افرادی که در گروه خودکشی قرار داشتند، تحت تاثیر فرایندی به نام متیلاسیون است که در تنظیم رشد سلولی دخیل است.

متیلاسیون همان جریانی است که جلوی فعالیت ژن های ناخواسته را در سلول ها می گیرد تا مثلا ژنی که برای ساخت پوست ضروری است، برای این کار فعال شود، نه برای ساختن بافت قلب.

میزان متیلاسیون در مغزهای گروه خودکشی تقریبا 10 برابر گروه دیگر بود و ژنی که غیر فعال شده بود، نوعی گیرنده پیام های شیمیایی بود که در تنظیم رفتار نقشی اساسی دارد. پژوهشگران در این مقاله احتمال می دهند که این روند در «طولانی شدن و یا بازگشت اختلالات افسردگی» دخیل باشد. در پژوهش هایی که پیش از این انجام شد، مشخص شد که تغییر در فرایند متیلاسیون می تواند حاصل ترکیبی از عوامل ژنتیک و محیطی به نام «اپیژنتیک» باشد.


دکتر مایکل پولتر، سرپرست این تحقیقات می گوید: «این مساله که ژنوم تا این حد در مغز منعطف عمل می کند، بسیار تعجب آور است چون سلول های مغزی تقسیم نمی شوند. نورونها در آغاز زندگی به وجود می آیند بنابراین دانستن این که مکانیزم های اپیژنتیک همچنان اتفاق می افتند، جالب است.»


«این شواهد نشان می دهد که عوامل ژنتیک و محیطی می توانند تغییرات طولانی مدت در مغز ایجاد کنند. به علاوه این تغییرات می توانند در روند زندگی فرد تغییرات اساسی ایجاد کنند. این تغییرات شامل افزایش اختلالات مربوط به افسردگی و احتمالا خودکشی هستند.»



«خارش مغزی» نغمه ها را ملکه ذهن می کند

تحقیقات تازه در آمریکا نشان داده که دلیل در خاطر ماندن برخی آهنگ ها و ترانه ها این است که باعث «خارش» مغز می شوند که تنها با تکرار همان نغمه برطرف می شود.

در آلمان، این نوع آهنگها که به «کرم گوش» معروفند معمولاً دارای مضمونی شاد و ترجیع بندی تکرار شونده اند و حالتی میان گیرا و عصبی دارند. پروفسور کلاریس می گوید: «خارش ذهنی استعاره ای است برای توضیح چگونگی در خاطر ماندن آهنگها، برخی آهنگها دارای خواصی مشابه هیستامینها (موادی که در واکنش به آلرژی در بدن تولید می شوند) هستند و باعث خارش مغزی می شوند.» به گفته وی تنها راه خاراندن این خارش ذهنی این است که نغمه مزاحم را بی وقفه در مغز خود تکرار کنیم.

پروفسور کلاریس نتایج اولیه تحقیقات خود درباره «کرم گوش» را در همایشی در زمینه روانشناسی مصرف کنندگان عرضه کرد و گفت تقریبا همه انسانها گاه و بیگاه دچار خارش ذهنی می شوند.

او گفت: «در طول مطالعات دریافتم که نود وهفت تا نود ونه درصد جمعیت در مقطعی زمانی در برابر کرم گوش آسیب پذیرند، اما مسلماً برخی از مردم آسیب پذیرتر از سایرینند؛ زنان معمولاً بیشتر در معرض آن هستند و موسیقیدان ها بیش از سایر افراد دچار آن می شوند.»
این تحقیقات بخصوص برای صنعت موسیقی پاپ که در پی رونق بازار است و همچنین برای تولیدکنندگان آگهی های تجاری جالب است که معمولاً برای فرو کردن نام های تجاری در مغز مصرف کننده از قطعات گیرا و کوتاه استفاده می کنند. کریس اسمیت که حرفه اش تصنیف چنین قطعاتی است می گوید هم در تولید آگهی و هم آهنگهای پاپ باید قطعه ای ساخت که وقتی شنیده شد براحتی و بسرعت فراموش نشود.
 

زدودن کرم گوش

به گفته آقای اسمیت، حتی بزرگترین موسیقیدان ها هم از کرم گوش رنج برده اند؛ برای مثال، فرزندان موزارت عادت داشتند زیر اتاق او شروع به نواختن آهنگی روی پیانو کنند اما پیش از پایان آهنگ دست از نواختن بکشند که این کار موزارت را «دیوانه» می کرد، تا آنجا که به طبقه پایین می دوید و قطعه را تمام می کرد چون نمی توانست به قطعه ای ناتمام گوش کند.

پروفسور کلاریس می گوید تحقیقات او نشان داده است که هیچ معیاری برای ایجاد کرم گوش وجود ندارد و واکنش آدمها به نغمه های مختلف متفاوت است.

به گفته وی، زدودن چنین آهنگهایی از مغز هیچ تضمینی ندارد، هرچند برخی از مردم ادعا می کنند اگر آهنگ را تا به آخر گوش کنید گاه مؤثر است و آهنگ را از ذهن خارج می کند.


جست‌وجو در اینترنت برای مغز مفید است

پژوهشی نشان داده که استفاده از اینترنت، حداقل برای افراد میانسال و مسن تر، به تقویت قوای مغز کمک می کند. گروهی از پژوهشگران در دانشگاه کالیفورنیا لس آنجلس (UCLA) دریافتند جست‌وجو در وب، بخش تصمیم گیری و استدلال مغز را تحریک می کند.

پژوهشگران می گویند این موضوع حتی ممکن است به مقابله با تغییرات فیزیولوژیک ناشی از افزایش سن، که باعث کند شدن مغز می شوند، کمک کند. نتایج این پژوهش در نشریه "Geriatric Psychiatry" منتشر شده است.

با افزایش سن تغییراتی در مغز رخ می دهد که از جمله می توان به کمتر شدن اندازه و کاهش فعالیت سلولی در مغز اشاره کرد که بر عملکرد انسان تاثیر دارند.

اعتقاد بر آن است که فعالیتهایی که مغز را فعال نگه می دارند، همچون حل کردن جدول، ممکن است اثرات افزایش سن را به حداقل برسانند و بر اساس پژوهش اخیر اینطور به نظر می رسد که «وب-گردی» را نیز می توان به فهرست اینگونه فعالیت ها اضافه کرد.

گری اسمال، پژوهشگر ارشد این برنامه تحقیقاتی می گوید: «جست‌وجو در اینترنت فعالیت پیچیده ای را در مغز به همراه دارد که می تواند به تمرین دادن و بهبود عملکرد مغز تاثیر بگذارد.» این پژوهش روی 24 نفر داوطلب انجام شده که بین 55 تا 76 سال سن دارند و نیمی از آنها کاربران باتجربه اینترنت بودند.


مقایسه با خواندن

مغز هر داوطلب، در حالیکه یک بار مشغول جست‌وجو در اینترنت و بار دیگر مشغول خواندن کتاب بود اسکن شد. هر دو کار باعث مشاهده میزان قابل ملاحظه ای فعالیت در بخش های مسوول زبان، خواندن، حافظه و قابلیت های بصری مغز شد.

با این وجود جست‌وجو در وب فعالیت مجزای بیشتری را در بخش دیگری در مغز که تصمیم گیری و استدلال های پیچیده را کنترل می کند ایجاد کرد که البته این موضوع تنها در کاربران با تجربه وب مشاهده شد.

پژوهشگران گفتند در مقایسه با خواندن ساده، وجود گزینه های بی شمار در اینترنت باعث می شود کاربران برای رسیدن به اطلاعات مورد نظر خود نیاز به تصمیم گیری داشته باشند.

با این حال آنها معتقدند کسانی که تازه استفاده از اینترنت را آغاز کرده اند هنوز استراتژی های لازم برای انجام موفقیت آمیز جست‌وجو روی وب را درک نکرده باشند.

پروفسور اسمیت گفت: «به نظر می رسد کاری ساده و روزمره همانند جست‌وجو در وب در افراد مسن تر مدارهای مغز را تقویت می کند که نشان می دهد با وجود افزایش سن، مغز ما حساس است و می تواند به فراگیری ادامه دهد.»

برکا وود، مسوول بنیاد خیریه تحقیقات در باره آلزایمر در بریتانیا گفت: «بر اساس این یافته های شگفت انگیز این‌طور به نظر می رسد که افراد میانسال و مسن تر می توانند با انجام فعالیت هایی که مغز را تحریک می کنند خطر مبتلا شدن به بیماری فراموشی ناشی از پیری را کاهش دهند.» 
          منبع میگنا





نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 4 آبان 1394
دوشنبه 17 اردیبهشت 1397 04:37 ب.ظ
Its like you read my mind! You seem to know a lot approximately this,
like you wrote the e-book in it or something.
I think that you just can do with a few %
to power the message house a bit, but other than that, this is magnificent blog.
An excellent read. I will definitely be back.
شنبه 7 بهمن 1396 06:51 ب.ظ
It's very easy to find out any matter on web as
compared to books, as I found this paragraph at this website.
شنبه 18 شهریور 1396 06:17 ق.ظ
I constantly emailed this web site post page to all my friends,
because if like to read it afterward my contacts will too.
سه شنبه 17 مرداد 1396 08:13 ق.ظ
great issues altogether, you just won a new reader. What
might you suggest about your post that you simply
made some days ago? Any positive?
شنبه 14 مرداد 1396 09:38 ب.ظ
I just like the valuable information you provide to your articles.
I'll bookmark your weblog and take a look at once more right here frequently.
I am relatively certain I'll learn many new stuff right right here!
Best of luck for the following!
شنبه 17 تیر 1396 05:41 ق.ظ
Hello there, You've performed an excellent job. I will definitely digg it and individually suggest to my friends.

I'm confident they will be benefited from this
web site.
شنبه 10 تیر 1396 04:22 ق.ظ
This is really fascinating, You are a very skilled blogger.

I have joined your rss feed and look forward to looking for extra of your wonderful
post. Also, I have shared your site in my social networks
سه شنبه 6 تیر 1396 07:12 ق.ظ
Thanks for sharing your thoughts about آیا. Regards
جمعه 4 دی 1394 07:00 ب.ظ
خیلی جالب بود ممنون از مطالبتون
پنجشنبه 26 آذر 1394 10:20 ب.ظ
عالی بود استاد پستتون
پنجشنبه 26 آذر 1394 10:19 ب.ظ
عالی بود استاد پستتون
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر





آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی